Jak vyčistit odpad wc, koupelen i kuchyní.
Přečtěte si, jak si posvítit na čistotu sifonu, jak vyčistit totálně ucpaný odpad, i to, jak na potřebnou prevenci, a předejděte mnoha problémům.
Jak vyčistit odpad wc, koupelen i kuchyní: Vsaďte na efektivní techniky
Čištění odpadů se nevyhnete v provozech ani v domácnostech. Věnujte se pravidelné údržbě, díky níž zabráníte mnoha problémům, od nepříjemných pachů až po vážné ucpání. Přečtěte si, jak na potřebnou prevenci, jak si posvítit na čistotu sifonu, ale třeba i to, jak vyčistit totálně ucpaný odpad.
Odhalte příčinu problému
Zápach z odtoku je zpravidla prvním varováním, pokud se vyskytne, jednejte rychle. Příčinou problému – páchnoucího, špatně odtékajícího odpadu – je totiž mechanická překážka. Například v kuchyních to bývají zbytky jídel z umývaného nádobí, v koupelnách vlasy. Nánosy nečistot se v malém prostoru trubek hromadí, a co hůř, po čase zahnívají.
Vyřešte špatně odtékající odpad
Než nasadíte tzv. krtka na čištění odpadů, pokuste se ucpávku odstranit manuálně. Poslouží vám klasický zvon na odpad. Je třeba, abyste jím otvor odpadu zakryli, jedině tak při stlačování zvonu dosáhnete správného tlaku vzduchu, který uvolní usazenou překážku.
Další možností je tzv. instalatérské péro, dlouhá pevná pružina, která pronikne k hluboce usazeným nečistotám a oddělí je od stěn potrubí.
Ucpaný dřez
Pokud proti ucpanému dřezu nepomohl zvon ani instalatérské péro, v lepším případě se překážka utvořila v sifonu, v tom horším se nachází hluboko v odpadu. Na ucpaný sifon nejlépe zabírá jeho rozložení. Ještě než se do akce pustíte, připravte si houbičku nebo utěrku z mikrovlákna a kbelík, je totiž pravděpodobné, že ze sifonu vyteče usazená voda. Na ruce si nasaďte gumové rukavice. V závislosti na typu sifonu můžete potřebovat i šroubovák či kleště.
Jak rozebrat sifon pod umyvadlem:
- Zavřete hlavní přívod vody – předejdete tak většímu úniku vody a nepořádku.
- Povolte spoje – pomocí kleští nebo šroubováku opatrně povolte spoje. Obvykle se jedná o matici na spodní části sifonu.
- Rozeberte sifon – jakmile povolíte všechny spoje, sifon rozeberte. Buďte opatrní, aby vám neunikla žádná malá součástka.
- Vyčistěte sifon – houbičkou důkladně očistěte všechny části sifonu od nečistot a usazenin
- Zkontrolujte těsnění – ujistěte se, zda je těsnění na sifonu v pořádku. Pokud je poškozené, bude třeba jej vyměnit.
- Sestavte sifon – zkompletujte sifon do původního stavu a dejte si pozor, aby byly všechny spoje pevně utáhnuté.
- Otevřete přívod vody – po dokončení montáže otevřete hlavní přívod vody a zkontrolujte, zda sifon neteče.
TIP: Nepatříte mezi sebejisté kutily? Než přejdete k dalšímu kroku, vždy si sifon vyfoťte, abyste později věděli, jak ho správně složit zpět.
Jak vyčistit ucpaný záchod
Ucpání záchodu je nepříjemná situace, která se může stát každému. Vyzkoušejte naše rady, jak problém se špatně odtékajícím záchodem vyřešit jednoduše a účinně bez pomoci instalatéra.
Mechanické uvolnění ucpávky
Přiložte čisticí zvon na odtok a energicky pumpujte, abyste vytvořili tlak a uvolnili ucpávku.
Chemické čištění odpadu vs. ekologický čistič odpadů
Nejsilnějším kalibrem mezi WC čističi je tzv. krtek. Jde o žíravinu, takže si při jeho použití rozhodně navlečte ochranné rukavice. Takto silné čističe odpadů dokáží rozpustit i vlasy a spláchnutou vatu, nicméně časté užívání se mj. kvůli možnému riziku poškození trubek nedoporučuje.
Podobný efekt, avšak za dodržení ekologických principů vám poskytne ekologický čistič odpadů, který funguje na bázi enzymů a nepatogenních bakterií rozpouštějících veškerý organický odpad, tedy také vousy, vlasy i mastné usazeniny z kuchyní.
Babská rada: čistič z domácích surovin
Ne tak extrémně silnou, zato však ekologičtější variantou čističe odpadů je staré dobré duo ocet a soda, na hrozící mastné usazeniny si často vystačíte s horkou vodou a přípravkem na nádobí.
Jak na ekologický čistič odpadů z toho, co dům dal?
- Ocet + soda: do záchodu nasypte 0,5 kg jedlé sody a zalijte ji 1 l octa. Nechte působit několik hodin (klidně přes noc), následně do mísy nalijte horkou vodu.
- Prostředek na nádobí + voda: do záchodu vlejte horkou (nikoliv vařící) vodu a přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí. Po několika hodinách spláchněte.
Tipy, jak předejít ucpanému odpadu
Základem prevence je používání vhodných čističů odpadů a WC. Nejdůležitější ale je splachovat pouze toaletní papír. Vlhčené ubrousky, papírové ručníky, kosmetické kapesníky a jiné hygienické potřeby do záchodu nepatří. Vyhněte se také vylévání mastnoty a tuků, ty se totiž usazují na stěnách trubek, což vede k ucpání odpadu. Častou příčinou ucpaného odpadu jsou nahromaděné vlasy, pozor i na jejich vyhazování do wc.
Při čištění toalet se nezaměřujte pouze na odtok, ale i na prkénko, mísu a kachličky v místnosti. Přísnou úroveň hygieny zajistíte použitím profesionální úklidové chemie. Zpříjemnit hostům či zaměstnancům pobyt na toaletě můžete pomocí vůní na WC a do interiéru.
autor článku:
Zuzana Irglová/Advisio