VÁNOČNÍ PROVOZ! POSLEDNÍ PRODEJNÍ DEN ROKU 2024 JE V PÁTEK 20.12.2024. BUDEME SE NA VÁS OPĚT TĚŠIT 6.1. 2025. VÍCE INFORMACÍ NA NAŠEM BLOGU. 
🎄KRÁSNÉ VÁNOCE VÁM PŘEJE LARI CZ s.r.o. 🎄

Zbavte se vodního kamene.

14. října 2024

Nenechte si zkazit chuť kávy a čaje. Přečtěte si, jak se za pár minut zbavit vodního kamene s pomocí spolehlivých odstraňovačů vodního kamene i babských rad.

 

Zbavte se vodního kamene: Jak vyčistit rychlovarnou konvici snadno a rychle

Rychlovarná konviceatří mezi základní spotřebiče v mnoha domácnostech, ale právě její časté používání může vést k usazení vodního kamene. Nenechte si zkazit chuť kávy nebo čaje a věnujte několik minut vyčištění konvice od vodního kamene. Přečtěte si, jak na to s pomocí spolehlivých odstraňovačů vodního kamene i babských rad.

Co potřebujete vědět o vodním kameni 

Za vodní kámen v konvici obvykle může tvrdá voda. Vápenec a hořečnaté soli, které se usazují během varu, nejenže zpomalují proces ohřevu vody, ale mohou způsobovat funkční problémy. Vodní kámen na skle nebo nerezových částech konvice pak navíc nevypadá zrovna esteticky.

Je čištění rychlovarné konvice octem účinné?

Pokud dáte na babské rady, vyzkoušejte na vodní kámen v konvici to, co máte běžně doma – ocet nebo obyčejnou kyselinu citronovou. Na rozdíl od chemických čističů vodního kamene problém řeší přeměnou na rozpustné soli.

Jak na čištění vodního kamene octem:

  • Konvici naplňte zhruba do poloviny směsí vody a bílého octa v poměru 1:1.
  • Přiveďte roztok k varu. Teplo aktivuje ocet, který začne rozpouštět vodní kámen.
  • Konvici vypněte a cca 30 minut nechte ocet dělat svou práci.
  • Nakonec vše vylijte a konvici důkladně opláchněte čistou vodou, případně umyjte jemným mycím prostředkem.

 

    

Odstraňovač vodního kamene udělá všechnu práci za vás

Nejspolehlivějším řešením jsou odstraňovače vodního kamene, které rozpouštějí minerální usazeniny. Při jejich použití dochází k chemické reakci s uhličitanem vápenatým, během které se minerály v pevné formě převádějí do formy snadno rozpustné ve vodě.

Podobně jako u domácích přípravků je třeba aplikovat čistič vodního kamene do konvice naplněné vodou a tu pak přivést k varu. Po uplynutí doby působení stačí jen omýt vodou, případně si pomozte navlhčenou utěrkou z mikrovlákna.

   

Chemický čistič vodního kamene vs. ocet

Přestože ocet je populární a ekologickou volbou pro odstraňování vodního kamene, v případě velmi tvrdé vody a odolných usazenin sáhněte raději po silném odstraňovači vodního kamene a zbavte se nevzhledných usazenin hned na první pokus.

Na rozdíl od octa chemické čističe zaručí:

  • Ochranu materiálů – stává se, že ocet poškodí gumové a plastové komponenty. Chemické čističe jsou naopak vyrobeny tak, aby byly šetrné i k choulostivějším materiálům.
  • Prevenci – chemické čističe zpravidla obsahují složky, které pomáhají zpomalit opětovné usazování vodního kamene.

Jak často se věnovat čištění varné konvice?

Tak jako umýváte pánev, hrnec nebo sklenice, měli byste se starat i o čistotu varné konvice. Samozřejmě není třeba drhnout ji po každém použití, pokud ji ale užíváte denně, alespoň jednou měsíčně proveďte základní údržbu. Zabráníte usazování vodního kamene a jiných nečistot. Vždy zkontrolujte jak stěny konvice, tak topný element: vidíte bílé skvrny? Pak je na čištění varné konvice ten nejvyšší čas.

 

autor článku:

 Zuzana Irglová/Advisio